МОНІТОРИНГ ЗАХВОРЮВАНОСТІ ДЕЛЬФІНІВ В СУЧАСНИХ ЕКОЛОГІЧНИХ УМОВАХ ЧОРНОГО МОРЯ

Автор(и)

  • С. Мазовська
  • К. Кодацька
  • Ж. Коренева
  • Ю. Нечепурєнко
  • Д. Захаренко

Ключові слова:

морські ссавці, дельфіни, захворювання, моніторинг, військові фактори.

Анотація

В сучасних реаліях повномасштабних бойових дій в Україні значно зріс вплив антропогенних факторів на стан здоров’я та загальну чисельність морських ссавців Чорного моря. Активні військові дії та мінування моря призводять не тільки до травмування тварин, а й до акустичного забруднення морського середовища, що є найімовірнішою причиною спонтанних викидів тварин на узбережжя. При пошкодженні органів ехолокації тварини втрачають здатність  орієнтуватися у воді, «сліпнуть», втрачають здатність до полювання і отримують численні травми.
Серед небезпечних факторів, що сприяють збільшенню захворюваності дельфінів, можна відзначити численні забруднені води зруйнованої Каховської ГЕС та значну кількість прісної води, яка також порушує екологічні норми навколишнього середовища. Наслідками цього є посилене цвітіння води, збільшення чисельності фітопланктону та загальна токсичність середовища. Зниження солоності морської води в поєднанні з активним розмноженням фітопланктону сприяє зниженню природної стійкості організму дельфінів до факторів зовнішнього середовища. В результаті зросла захворюваність дельфінів, насамперед від патогенних водоростей і одноклітинних організмів. З брудними водами в Чорне море потрапило багато отруйних речовин з полів і городів, вода зі стічних вод і різних сховищ отруйних речовин, токсичні метали, бензин і нафта, що також дуже згубно позначилося на загальній екології Чорного моря.

Біографії авторів

С. Мазовська

Одеський державний аграрний університет

К. Кодацька

Одеський державний аграрний університет

Ж. Коренева

Одеський державний аграрний університет

Ю. Нечепурєнко

Одеський державний аграрний університет

Д. Захаренко

Одеський державний аграрний університет

Посилання

Андрєєва, Н.О. (2010). Умовно патогенні мікроорганізми в мікрофлорі дельфінів Афалін (TURSIOPS TRUNCATUS), які живуть в океанаріумі.

Андрєєва, Н.О. Динаміка складу фітопланктону морської води і альгоценози шкірних покривів дельфінів (tursiops truncatus) у прибережних вольєрах (Чорне море, бухта Козача).

Мазовська, С.В., Каганова, Н. В., Дон-Іофе, О. В., & Телига, О. В. Випадок діагностування аденокарциноми шлунку у дельфіна афаліни (Tursiops truncatus ponticus). Аграрний вісник Причорномор'я. 2013. №68. С. 179-183.

Мазовська, С.В. Клінічні аспекти імунного статусу морських ссавців. Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини. 2015. №30 (2) С.179-182.

Патика, В.П., & Андреєва, Н.О. (2010). Мікологічні захворювання китоподібних. Вісник аграрної науки. 2010 (7). С. 42-44.

Савінок О.М. (2020). Екологічні ризики світового океану для морських ссавців.

CRC Handbook of Marine Mammal Medicine.Third Edition.- Edited by Frances M. D. Gulland, Leslie A. Dierauf, Karyl L. Whitman. 2018. 1124 p.

Ridgway S. H. Respiration system / Ridgway S. H., Charles C. T., Springfield I. L. // Mammals of the sea: biology and medicine 1972. P. 260-264.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-07-10

Як цитувати

Мазовська, С., Кодацька, К., Коренева, . Ж., Нечепурєнко, . Ю., & Захаренко, Д. (2024). МОНІТОРИНГ ЗАХВОРЮВАНОСТІ ДЕЛЬФІНІВ В СУЧАСНИХ ЕКОЛОГІЧНИХ УМОВАХ ЧОРНОГО МОРЯ. Аграрний вісник Причорномор’я, (111), 28-31. вилучено із https://abbsl.osau.edu.ua/index.php/visnuk/article/view/555