ОСНОВНІ ВИМОГИ ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ КОРМОВИХ МАТЕРІАЛІВ МІНЕРАЛЬНОГО ПОХОДЖЕННЯ ТА КОРМОВИХ ДОБАВОК, ЯКІ ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ ДЛЯ ГОДІВЛІ ТВАРИН У ПРОЦЕСІ ОРГАНІЧНОГО ВИРОБНИЦТВА

Автор(и)

  • І. Різничук Одеський державний аграрний університет
  • О. Кишлали Одеський державний аграрний університет
  • К. Мажиловська Одеський державний аграрний університет
  • Є. Гурко Одеський державний аграрний університет
  • А. Гарбар Одеський державний аграрний університет

DOI:

https://doi.org/10.37000/abbsl.2022.104.18

Ключові слова:

кормові матеріали, кормові добавки, органічне виробництво, макроелементи, мікроелементи, вітаміни, консерванти

Анотація

Зазначаються основні вимоги щодо використання кормових матеріалів мінерального походження та кормових добавок, які використовуються для годівлі тварин у процесі органічного виробництва.

Предметом щодо вибору тематики досліджень є актуальність проблеми виробництва та використання кормових матеріалів мінерального походження та кормових добавок у відповідності до вимог органічного виробництва.

Метою дослідження було проаналізувати перелік кормових матеріалів мінерального походження та кормових добавок, що дозволяється використовувати у процесі органічного виробництва продукції тваринництва.

Виробництво органічних кормів є основним технологічним процесом органічного виробництва продукції тваринництва.

Виробництво кормів та організація органічної годівлі тварин проводиться з органічної сировини із використанням кормових матеріалів мінерального походження та кормових добавок, які входять у «ПЕРЕЛІК речовин (інгредієнтів, компонентів), що дозволяється використовувати у процесі органічного виробництва та які дозволені до використання у гранично допустимих кількостях».

На даний період проводиться робота щодо розроблення системи нормованої органічної годівлі тварин різних видів та груп виробничого призначення, з дотриманням детальних правил органічного тваринництва.

Посилання

Державний логотип для органічної продукції № 67 від 22.02.2019 р. [Електронний ресурс]: Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/.

Державний каталог кормових матеріалів від 26.05.2022 р. [Електронний ресурс]: Режим доступу: https://minagro.gov.ua/.

Закон України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» № 2740 від 03.07.2019 р. [Електронний ресурс]: Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/.

Закон України «Про безпечність та гігієну кормів» № 2639-VIII від 06.08.2019 р. [Електронний ресурс]: Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/.

ПЕРЕЛІК речовин (інгредієнтів, компонентів), що дозволяється використовувати у процесі органічного виробництва та які дозволені до використання у гранично допустимих кількостях № 1073 від 09.06.2020 р. [Електронний ресурс]: Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/.

ПОРЯДОК (детальні правила) органічного виробництва та обігу органічної продукції № 970 від 23.10.2019 р. [Електронний ресурс]: Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/.

ПОРЯДОК сертифікації органічного виробництва та / або обігу органічної продукції № 1032 від 21.10.2020 р. [Електронний ресурс]: Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/.

Різничук І., Гурко Є., Кишлали О., Мажиловська К. Основні передумови і вимоги щодо переходу господарств України на виробництво органічних кормів та годівлю сільськогосподарських тварин. Аграрний вісник Причорномор’я. 2021. Випуск 99. С. 104-110.

Різничук І., Кишлали О., Мажиловська К., Гурко Є. Основи нормованої органічної годівлі тварин. Аграрний вісник Причорномор’я. 2021. Випуск 101. С. 48-58.

Різничук І., Кишлали О., Мажиловська К., Гурко Є. Гарбар А. Основні вимоги до виробництва органічних кормів. Аграрний вісник Причорномор’я. 2022. Випуск 102-103. С. 97-101.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-11-08

Як цитувати

Різничук, І., Кишлали, О., Мажиловська, К., Гурко, Є., & Гарбар, А. (2022). ОСНОВНІ ВИМОГИ ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ КОРМОВИХ МАТЕРІАЛІВ МІНЕРАЛЬНОГО ПОХОДЖЕННЯ ТА КОРМОВИХ ДОБАВОК, ЯКІ ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ ДЛЯ ГОДІВЛІ ТВАРИН У ПРОЦЕСІ ОРГАНІЧНОГО ВИРОБНИЦТВА . Аграрний вісник Причорномор’я, (104). https://doi.org/10.37000/abbsl.2022.104.18