АНАЛІТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ РОЗВИТКУ ЗЕРНОВИРОБНИЦТВА В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.37000/abbsl.2019.95.21Ключові слова:
зерно, зерновиробництво, урожайність, валовий збір, площа посіву, інтенсифікація, інноваціяАнотація
У статті досліджено тенденції розвитку зерновиробництва в Одеській області за останні чотирнадцять років. Окреслені найсуттєвіші проблеми формування якісного інтенсивного фактору обсягу виробництва зернових та зернобобових культур – урожайності, яка ще є низькою за середньостатистичний рівень по країні. За результатами дослідження визначено, що основним чинником, який позитивно впливатиме на зростання урожайності зерна у перспективі є інновації в рослинництві. Складовими інноваційного розвитку зерновиробництва в регіоні має стати: технічне переоснащення технологій у рослинництві; використання нових технології живлення сільськогосподарських культур;використання сортів-інновацій.
Посилання
2. Економіка виробництва зерна (з основами організації і технології виробництва): монографія; за заг. ред. В.І.Бойка. Київ: ННЦ ІАЕ, 2008. 400с.
3. Харьківський Д.Ф., Петренко О.П. Управління інноваційним розвитком зернового виробництва. Економіка харчової промисловості. 2013. Вип. 4(20) С.61-67.
4. Рудницька А.С. Рівень ефективності інноваційного розвитку зерновиробництва. Агроінком. 2012. № 10-12. С. 51-54
5. Офіційний сайт Головного управління статистики в Одеській області. URL: www.od.ukrstat.gov.ua (дата звернення 09.09.2019 р.).