ДОСЛІДЖЕННЯ МЕТОДІВ ТА СПОСОБІВ НАПУВАННЯ БДЖОЛИНИХ СІМЕЙ ЯК ЕКОЛОГО-ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ПРИЙОМ ПІДВИЩЕННЯ ЇХ ПРОДУКТИВНОСТІ

Автор(и)

  • K. Khamid Одеський державний аграрний університет
  • S. Petrenko Одеський державний аграрний університет
  • I. Moskaluk Одеський державний аграрний університет

DOI:

https://doi.org/10.37000/abbsl.2019.95.19

Ключові слова:

екологія, технологія, бджоли, напування, вода, хлорела, сіль, мед

Анотація

Нині все більшого значення набуває доцільність захисту екології під час робіт в різних галузях сільського господарства, зокрема в бджільництві. Ця точка зору базується насамперед, на бажанні запобігти небезпеці забруднення продукції пасік, оскільки це негативно впливає на бджіл і здоров’я людини. Використання хімічних препаратів впливає на здоров’я, силу та розмір бджолиної сім’ї. в результаті чого бджолярі недоотримують урожай продукції, а на ринок потрапляє неякісна продукція бджільництва. Для отримання якісного меду, як відомо, потрібно утримувати повноцінну пасіку на безпечні відстані від сільськогосподарських угідь та без застосування антибіотиків. Оскільки бджоли мають прямий контакт з оточуючим середовищем, то очевидно на їх здоров’я, чисельність впливає цілий ряд факторів. Тут можна згадати і погану екологічну ситуацію, і значне поширення вірусно-бактеріальної патогенної мікрофлори, і наслідки профілактично-лікувальних заходів збоку пасічників. Від всіх цих чинників залежить якість самого меду. А значить, існує пряма загроза нормальному функціонуванню організму людини, яка його вживає в готовому вигляді. Одним із сучасних методів підвищення стійкості бджолиних сімей до негативних зовнішніх чинників і, як наслідок, екологічної безпеки продукції бджільництва, є використання екологічно-чистих комплексів. У тканинах тіла бджіл міститься 75-80% води. Вода у житті цих комах має величезне значення: без неї бджоли не здатні виховувати розплід, закристалізовувати мед, підтримувати у своєму гнізді оптимальну вологість повітря. Тому метою статті було: розглянути значення води для бджіл та використання різних методів та способів напування бджолиних сімей як еколого-технологічний прийом підвищення їх продуктивності. Існує гостра необхідність подальшого розвитку та дослідження особливостей напування бджіл. Тому є необхідною розробка методів та способів впровадження сучасних технологій для напування бджолиних сімей. В даній роботі розглянуті способи та методи напування бджіл водною суспензією хлорели в 4-х концентраціях (10, 20, 50 і 100%) через напувалки весною порівняно з контролями (розчином солі (0,1%), меду (1%) та чистої водопровідної води) показало, що всі із досліджених концентрацій хлорели є привабливими для бджіл ранньою весною у період активного розмноження бджіл і потреби в білковому кормі, особливо за умови недостатнього його надходження з природних пилконосів, обумовлених погодними умовами чи іншими чинниками. Встановлено, що напування бджіл з додаванням суспензії хлорели в комплексі із стандартними профілактичними заходами, призводить до прискореного розвитку сімей, кращого використання медозбору і збільшення виходу товарної продукції (мед, віск, пилок, пакети бджіл, матки).

Посилання

1. Мкртчян С.С., Хамід К.О., Петренко С.О. Хлорела у бджільництві // Спеціалізований журнал «Агроіндустрія». – Київ: березень 2019. – С. 72-76.
2. Напувалка для бджіл [Електронний ресурс] – Веб-сайт. – Режимдоступу: http:pasichnik.ru/pasichnyckyj-inventar-ta-budivli/28-napuvalka-dlya-bdzhl.html. – Мова укр.. Дата останнього доступу: 01.11.2015.
3. Петренко С.О. Виробництво, зберігання та переробка продукції бджільництва: підручник / Колектив авторів. – Одеса: Бондаренко М. О., 2016. – 536 с., 143 іл., 16 табл.
4. Петренко С.О. Технологія виробництва, зберігання та переробки продукції бджільництва: Підручник. – Нове видання, 2018. / Колектив авторів. – Одеса: Бондаренко М. О., 2018. – 556 с., 143 іл., 20 табл.
5. ТМ «Жива Хлорелла». Як обрати безпечні інсектициди та зберегти бджіл / https://ogorodniki.com/article/iak-obrati-bezpechni-insektitsidi-ta-zberegti-bdzhil
6. ТМ «Жива Хлорелла». Якісний мед від здорових бджіл / https://uhbdp.org/ua/eco-technologies/articles/1821-yakisnyi-med-vid-zdorovykh-bdzhil
7. ТМ «Жива Хлорелла». Хлорела у бджільництві / https://ogorodniki.com/article/khlorela-u-bdzhilnitstv

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-02-24

Як цитувати

Khamid, K., Petrenko, S., & Moskaluk, I. (2020). ДОСЛІДЖЕННЯ МЕТОДІВ ТА СПОСОБІВ НАПУВАННЯ БДЖОЛИНИХ СІМЕЙ ЯК ЕКОЛОГО-ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ПРИЙОМ ПІДВИЩЕННЯ ЇХ ПРОДУКТИВНОСТІ. Аграрний вісник Причорномор’я, (95), 116-125. https://doi.org/10.37000/abbsl.2019.95.19