МОРФОЛОГІЧНІ ПОКАЗНИКИ РЕПРОДУКТИВНИХ ОРГАНІВ СВИНЕЙ ПОРОДИ ВЕЛИКА БІЛА

Автор(и)

  • Ж. Коренєва Одеський державний аграрний університет
  • Б. Слюсаренко Одеський державний аграрний університет
  • Ю. Гарнаженко Одеський державний аграрний університет
  • Ю. Мазуренко Одеський державний аграрний університет
  • Ю. Ковтун Одеський державний аграрний університет

DOI:

https://doi.org/10.37000/abbsl.2021.101.06

Ключові слова:

велика біла порода свиней, репродуктивні органи

Анотація

Гормональна та генеративна функція яєчників у свиней формується повністю лише до 6-7-місячного віку. За морфологічними параметрами генеративні органи свиней породи велика біла різного віку мають певні особливості. Особливості ці мають прямий зв'язок із ростом та розвитком тварин у процесі онтогенезу. На розвиток всіх органів репродуктивної системи тварин впливають гіпофіз та гонади, що виробляють стероїдні та пептидні гормони. У той же час, статевий цикл суттєво відрізняється від цього періоду у одноплідних тварин. Це має прямий зв'язок з кількістю фолікулів під час статевого дозрівання. Ріст всіх органів репродуктивної системи самок тісно пов'язані з яєчниками, станом здоров'я організму свиней, нормованою годівлею тварин, кількістю потомства та його масою.

У новонароджених свинок яєчники гладенькі овальної форми, на їх поверхні не видно фолікулів. Розмір їх в діаметрі до 9 мм, маса ж одного яєчника досягає майже 15 мг. Зміна маси та форми яєчників пов’язана з великою кількістю фолікулів різного розміру. Форма яєчників змінюється внаслідок виступу фолікулів на їх поверхню.

Що стосується інших відділів статевої системи (маткові труби, матка, роги матки, шийка матки, піхва та присінок), то вони теж мають тенденцію до поступових вікових змін.

У новонароджених свинок маткові труби мають довжину до 8 см та діаметр в середній частині - до 3 мм. В той час, як у 7- ми місячному віці - довжина маткових труб збільшується до 24 см, але діаметр в середній частині залишається без змін.

У новонароджених свинок тіло матки має розміри приблизно до 1,5 см і збільшення його проходить поступово. Так, у 7-ми місячному віці тіло матки набуває розмірів до 4,8 см. У свинок всіх вікових груп тіло матки без різких змін переходить у шийку матки, а шийка матки, в свою чергу, теж без різких ознак переходить у піхву. Так, у новонароджених свинок шийка матки має розміри до 5 см, а у 7 ми місячному віці розміри збільшуються до 17,5 см. У новонароджених свинок піхва має довжину 3 см, а у 7- ми місячному віці її розмір збільшується до 10,5 см.

При дослідженні зовнішніх статевих органів свинок не знайдено змін в будові.

Посилання

Balashov K.G. Razvedeniye, kormleniye, otkorm i soderzhaniye sviney // Sb. nauch. stat. K .: Urozhay. 1987. S.23-27.

Morfologíya síl's'kogospodars'kikh tvarin / Píd red. V.G. Khomicha. K.: Vishcha osvíta, 2003. 527 s.

Valyushkin K.D., Medvedev G.F. Akusherstvo, ginekologiya i biotekhnika razmnozheniya zhivotnykh. Mn .: Uradzhay, 1997. 718 s.

Mikhaylov I.M. K akusherskoy praktiki v svinovodstve // Veterinariya. 1984. № 11. S.33-35.

Negayeva A.N., Babushkin V.A., Askerov SH.S. Razvitiye polovykh organov u svinok // Zootekhniya.- 2003. № 9. S.24-25.

Rudik S.K., Pavlovs'kiy YU.S., Krishtoforova B.V. Anatomíya svíys'kikh tvarin. K .: Agrarna osvíta, 2001. S.335-342.

Svechin K.B. Individual'noye razvitiye sel'skokhozyaystvennykh zhivotnykh. K.: Urozhay, 1986. 288.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-12-20

Як цитувати

Коренєва, Ж., Слюсаренко, Б., Гарнаженко, Ю., Мазуренко, Ю., & Ковтун, Ю. (2021). МОРФОЛОГІЧНІ ПОКАЗНИКИ РЕПРОДУКТИВНИХ ОРГАНІВ СВИНЕЙ ПОРОДИ ВЕЛИКА БІЛА. Аграрний вісник Причорномор’я, (101). https://doi.org/10.37000/abbsl.2021.101.06