ШЛЯХИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ НА ПАСІКАХ

Автор(и)

  • I. Moskalyuk Одеський державний аграрний університет
  • K. Khamid Одеський державний аграрний університет
  • M. Sakun Одеський державний аграрний університет

DOI:

https://doi.org/10.37000/abbsl.2020.97.21

Ключові слова:

пасіка, бджоли, пожежа, безпека

Анотація

Пожежа – це неконтрольоване горіння поза спеціальним вогнищем, що розповсюджується в часі і просторі та створює загрозу життю і здоров’ю людей, навколишньому середовищу, тваринам, птахам, комахам і призводить до значних матеріальних збитків та може призвести до загибелі живих істот. Пожежна безпека — це стан об'єкта, за якого виключається можливість пожежі. Гасіння пожежі вимагає значних матеріальних засобів і людських ресурсів. Вогонь може розповсюджуватися зі швидкістю від 1до 10 м/св. залежності від погодних умов[5]. Винуватцями лиха різних ступенів пожеж в першу чергу є люди та людський фактор. Неуважність до техніки безпеки у період жнив, несправність збиральної техніки можуть за лічені хвилини перетворити дану територію у попелище. Також можливе знаходження кочових або стаціонарних пасік, які знаходиться в цей час поруч на кочівлі або точку біля потенційно небезпечного об’єкту, можуть бути також знищені. Проблема пожежної безпеки на сьогоднішній день не тільки на території України, але й у світі, залишається актуальною. В умовах високої швидкості руху, особливо сухого повітря актуальність проблеми зростає.  Велике занепокоєння викликає організація протипожежного захисту місць збирання, переробки та зберігання врожаю; недотримання пожежної безпеки у лісах та парках; неохайне відношення до роботи з інвентарем та обладнанням для обслуговування бджіл [3]. Недотримання вимог пожежної безпеки, порушення протипожежного режиму, використання несправної техніки та обладнання, непогашений димар, несправні електрообладнання та вогнегасники, залишені непогашені огарки, часто призводять до виникнення пожеж в місцях збирання врожаю та знаходження пасічного точка. За умов спекотної погоди значно зростає ризик виникнення пожеж, що вимагає від управляючих підприємств різної форми власності, робітників фермерських господарств, пасічників та громадян з застереженням приділяти підвищену увагу при різних ступенів і причин пожеж, поводженні з вогнем та неухильному виконанні правил пожежної безпеки [4]. Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств агропромислового комплексу. Зазначена вимога повинна відображатися у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях. Нормативна правова база з даних питань визначена у Кодексі цивільного захисту України (глава 13) та у Правилах пожежної безпеки України, які затверджені наказом МВС від 31.12.2014 №1417. Згідно з цими правилами, керівник будь-якого підприємста України зобов’язаний встановити протипожежний режим. Нормативне визначення цього поняття наявне в ДСТУ 2272:2006 «Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять», згідно з яким протипожежний режим - це комплекс установлених норм поведінки людей, правил виконування робіт та експлуатування об’єкта, спрямованих на забезпечення пожежної безпеки [1].

Посилання

Andriienko M.V. Osoblyvosti vyznachennia poniattia «pozhezhna bezpeka». Pozhezhna bezpeka: teoriia i praktyka. 2014. №16. S.11-14.

Kryvtsov N.Y., Lebedev V.Y., Tunykov H.M. Pchelovodstvo. – M.: Kolos, 2007. – 512 s.: yl.

Polishchuk V.P., Haidar V.A. Pasika. – K.: TOV ―Perfekt Stail‖, 2008. – 258 s.

Ponomarenko H. Pozhezhna bezpeka yak element vnutrishnoi bezpeky derzhavy: poniattia ta systema zasobiv zabezpechennia. Visnyk KNU imeni Tarasa Shevchenka. 2007. №74-76. S.47-50.

Cherkasova A.I. Bdzhilnytstvo. – K.: Urozhai, 1989. – 295 s.

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-09-07

Як цитувати

Moskalyuk, I., Khamid, K., & Sakun, M. (2020). ШЛЯХИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ НА ПАСІКАХ. Аграрний вісник Причорномор’я, (97). https://doi.org/10.37000/abbsl.2020.97.21